Ortodonti / Invisalign

Ortodonti Nedir?

Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

Ortodontik tedavi ne kadar gereklidir?

Ortodontik tedavi yalnızca estetik kaygısı taşımayıp, ileride karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemini gidermesini amaçlar.

Ağızdaki mevcut ortodontik probleme göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik sorunlar, hastanın takıp-çıkararak kullanabileceği lastik hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Öncelikli ortondotik tedavilerin sona ermesi ile yapılan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın önlenmesi için pekiştirme tedavilerinin ihmal edilmemesi büyük önem arz etmektedir. Bu dönem için pasif olarak çalışan farklı apareyler kullanılabilmektedir.

Ortodontik problemler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

Alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsek bozukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan bir kişide çenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır.

Uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturulmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır.

Invisalign nedir ?

Invisalign, modern ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklardır. Invisalign ya da şeffaf plak için diş telinin görünmez alternatifi diyebiliriz. Bilgisayarda üç boyutlu modelleme programı aracılığıyla kişiye özel oluşturulan şeffaf plaklar, geleneksel diş teli tedavisine kıyasla daha etkilidir. Invisalign tedavisinde ağız içinde herhangi bir tel olmadığından batma ve yara gibi istenmeyen etkiler görülmez. Kişiye özel oluşturulan her şeffaf plak 0,5 mm düzeltilerek dişlere uygulanır.

Tedavi planına göre bu şeffaf plaklar, dişe geçirildiğinde dişin plağa uyum sağlaması sonrası hedeflenen düzelme sağlanır. Diş, şeffaf plakların her değiştirilişinde giderek hedeflenen sonuca yaklaşır.

Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plakların günde 18 saat dişlerinizde takılı kalması gerekmektedir. Özel durumlarda 1-2 saatliğine plakları çıkartmak tedavi süreci açısından bir sorun oluşturmaz. Invisalign tedavisi kişiye sunduğu konforun yanı sıra geleneksel diş teli tedavisine oranla daha kısa bir sürede sonuçlanır. Şeffaf plak yöntemi 12 yaş ve üstü bireylerde rahatlıkla uygulanabilir.

Bize info@dentelite.com‘dan ulaşabilir veya iletişim formunu doldurabilirsiniz