Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı nedir?

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ”gülüş tasarımı”dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde insan iletişiminde ilk izlenimin önemi tartışılmaz. Güzel bir gülümseme, sosyal yaşamda bir adım önde olmanızı sağlayan ve özgüveninizle kapıları daha kolay açmanızı sağlayan bir etkendir. Özgüvenli bir gülümseme insanlar üzerinde güzel bir izlenim bırakmanızı sağlar.

Yapılan araştırmalar gülme ve konuşma esnasında, karşımızdaki insanların dişlerine odaklandığımızı gösteriyor. Dolayısıyla düzgün bir dizilim, renk ve şekle sahip olan, ideal gülümseme hattında bulunan dişler daha çok beğeni topluyor.

Gülüş tasarımı, kişiden alınan veriler doğrultusunda, kişiye özel sınırlar içerisinde belirlenen, en ideal konumda ve görünümde  olan bir gülümsemeyi hedefler.

İdeal Gülümseme Nedir?

Yüzün bütünüyle uyum sağlayan, kendimize ve insanların gözüne hoş gelen, en önemlisi de doğallığını kaybetmemiş gülümsemedir.

İdeal Bir Gülümsemeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bunu belirleyen birçok faktör vardır. Mesela kadın ve erkeğin anatomisindeki farklılıklar diş yapısına da yansır. Erkeklerde dişler daha belirgin, keskin hatlı iken kadınlarda bu hatlar daha siliktir. Erkeklerde diş köşeleri daha düzken, kadınlarda daha ovaldir.  Ön iki diş bayanlarda daha uzun ve belirgindir.

Klasik olan bilgilerden biri de diş yapılarının ve yüz şeklinin benzer olmasıdır.  Ancak bazı istisnalar daha iyi sonuçlar almamızı sağlayabilir. Örnek olarak, oval yüzlü bir kimseye yapılacak uzun dişler, yüzün daha uzun ve zayıf görünmesine neden olabilir.

Yaşlanmayla beraber dişlerin boylarında kısalma, diş yüzeyinde düzensizlikler, renkte koyulaşmalar meydana gelebilir. Diş etinde meydan gelen çekilmeler, diş aralarının açılmasına ve estetik kayıplara sebep olabilir. Diş renginin açılması, diş eti çekilmesine bağlı diş aralarında oluşan boşlukların protezler yardımıyla kapanması , diş düzensizlikleri ve eksikliklerinin giderilmesi yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır. Diş eksikliklerinin giderilmesiyle beraber konuşma düzelir, estetik ihtiyaçlar karşılanır, dudak ve yanaklardaki çökmeler engellenir.

Yaşlanmayla beraber dişlerdeki aşınmalardan kaynaklı yüzün dikey boyutu azalır. Bundan dolayı dudaklar birbiri üzerine kapanır. Üst dudak aşağı doğru sarkar ve üst dişler daha az görünür. Alt çenedeki dişler ise daha fazla görünür.  Tüm bunlar yaşlanma etkilerini gözle görünür hale getirir. Dudakların kalın, ince, kısa veya uzun oluşuna göre dişler pozisyonlandırılır ve kusurlar giderilmeye çalışılır.

Dişlerimiz ne kadar güzel olursa olsun, diş etlerimiz sağlıklı değilse bu güzelliği bozacaktır. Diş eti iltihabı kaynaklı diş etinde ödem, kızarıklık, parlak görüntü estetik problemler doğuracaktır.  Bazen de diş eti olması gerekenden daha fazla görünür. Biz bu problemi “gummy smile” olarak adlandırırız. Gummy smile, diş eti seviyelerinin uygun pozisyona getirilmesiyle çözülebilir.

Bir başka diş eti problemi de diş etinin koyu renkli olmasıdır. Bu esmer kişilerdeki diş eti pigmentasyonundan kaynaklanır. Başka bir sebebi ise sigara içmeye bağlı koyulaşmalardır. Bu problemler lazer müdahalesi ile kolaylıkla giderilebilir.

Bize info@dentelite.com‘dan ulaşabilir veya iletişim formunu doldurabilirsiniz