Tedavi

Diş tedavisi dişin sağlığı ve görünümü kadar dişetinin ve çevre dokuların da bütünsel anlamda ele alınarak koruyucu yaklaşım gerektirir.Koruyucu dişhekimliği estetik dolgular, kanal tedavisi, dişeti tedavisi ve dişeti estetiği olarak 4 farklı grupta incelenebilir.

Estetik Dolgular

Dişle aynı renkte olan ışınla sertleştirilen dolgulardır. Dişin üzerine özel yapıştırıcılarıyla uygulanırlar. Estetik ve ekonomik bir tedavi seçeneğidir. Ön bölge ve arka bölge için ayrı tipleri mevcuttur. Dolaysıyla ağızdaki bütün dişler için rahatlıkla uygulanabilirler. Yapılarından dolayı porselen kadar dayanıklı değillerdir. Çay, kahve gibi boyayıcı ajan içeren maddelerden dolayı renk değişimi olabilir. İyi yapılmış bir cilayla uzun yıllar kırılmadan kullanılabilirler.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi dişin kökünde ve ağızda gözüken kısmında bulunan damar ve sinir dokusunun temizlenmesi ile oluşturulan boşluğun biouyumlu materyaller ile sızdırmaz şekilde doldurulmasıdır.Genellikle dişin damar sinir paketine ( pulpa odası ) kadar ilerlemiş diş çürüklerinde kanal tedavisi uygulanır.Bunun dışında travma ( çarpma ) kaplama için diş kesimi yapılırken gerekebilmektedir.Hastanın haberi olmadan kronik apseler oluşabilmektedir.Kanal tedavisi olmadan önce ağrı oluşması kesin değildir.Hastaların altı aylık kontrollere gitmeleri radyolojik olarak incelenmesi ve ağız içi muayene yapılması gerekmektedir.

Dişeti Estetiği

Estetik açıdan diş etinin görselliği, en az dişlerin görüntüsü kadar önemlidir. Dişlerin veya protezlerin görünümü ne kadar güzel olursa olsun, bunlar estetik açıdan yetersiz diş etlerinin varlığında önemini kaybeder. Dudaklarla birlikte dişlere adeta çerçeve oluşturan bu yapıların,  görsel olarak tatmin edici olması çok mühimdir.

Diş taşlarına ve diş eti iltihabına bağlı oluşan ödem, morarma, kanamalı diş etleri en sık karşılaşılan problemlerdendir. Hekim tarafından uygulanan tedavi takibinde, hastanın oral hijyenine dikkat etmesi gerekir. Gelişen teknolojiyle beraber, bu tedavilerde lazer kullanımı tedavi sürecini kısaltmakta ve tekrarlamasını azaltmaktadır. Mekanik temizliğin ardınan lazer kullanımı ile cep oluşumuna yol açan bakteriler rahatlıkla temizlenir.

“Gummy Smile” olarak adlandırdığımız, gülümseme esnasında diş etlerinin normalden fazla görünmesi durumu lazer ile çözüm bulabilir. Gülümseme hattı belirlenir ve mümkün olan ideal koşullarda diş etlerindeki fazlalıklara müdahale edilir. Bu işlem lazer uygulaması sayesinde neredeyse hiç kanama olmadan ve ağrı hissedilmeden kolaylıkla yapılır. İşlemin hem cerrahisi hem de sonrasında hastanın konforu neredeyse hiç etkilenmez. Ayrıca bu yöntemle iyileşme süresi oldukça kısalmaktadır.

Dişeti Tedavisi

            Dişeti hastalıklarının erken safhadaki tedavisi önemlidir. Böylece doku yıkımı ileri boyutlara ulaşmadan tedavi edilmiş olur.

  • Profesyonel Diştaşı Temizliği; Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır. Ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.
  • Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme); Diş taşları ve zararlı dokular diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır. Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular  küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.
  • Flap Operasyonu; Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir.

Bize info@dentelite.com‘dan ulaşabilir veya iletişim formunu doldurabilirsiniz